Tikající krámek v Mozarteu v Praze

Patrik Pařízek v Clock Gallery

„Obchod se starožitným a vintage zbožím. U nás pořídíte mechanické hodiny, náramkové a kapesní hodinky a různé doplňky. I zájemci o Pražský orloj v Praze na Staroměstském náměstí si u nás přijdou na své.

Old clocks shop with antique and vintage items. Inside you will find mechanical clocks, wrist and pocket watch and other accessories. We can share many informations about Prague Astronomical Clock on Old Town Square or about Jewish Clock on Old Town Hall at Maiselova street.“

Google Maps  |  Facebook  |  Instagram  | Napište nám – Contact us

Kubistický dům | Cubism house

Využijte příležitosti a poznejte českou moderní architekturu z roku 1913. Obchod totiž sídlí v Mozarteu, neoklasicisním domě s kubistickými prvky, jež navrhl Jan Kotěra. Na obchod zároveň shlíží jedna z dvojice monumentálních aktů od Jana Štursy. Budovou prošlo také mnoho významných osobností. Při otevření v ní zpívala Ema Destinnová a později zde působilo legendární divadlo D34 založené E. F. Burianem nebo sídlilo hudební vydavatelství Supraphon.

Take the opportunity to get to know Czech modern architecture from year 1913. The shop is located in Mozarteum, a neoclassical house with cubism elements designed by famous czech architect Jan Kotěra. Next to the entrance to shop there is one of monumental nude sculptures by Jan Štursa. There is also many famous people related to this house. For example Ema Destinová was singing here. In building was also located E. F. Burian theatre or music publishing Supraphon.

Sortiment

Nejvíce zastoupeny jsou hlavně staré hodiny a hodinky. Ode dne otevření je velká poptávka po hodinkách Omega, Tissot nebo Doxa. Bohužel značky jako Breitling nebo Rolex v sortimentu nemáme. Můžete si u nás prohlédnout spektrum hodinek, jež vznikly nejčastěji mezi léty 1890 – 1980. Vše je kontrolováno a je možné zajistit i nezbytný servis. Hodinky prodáváme s vyleštěnými pouzdry a novými řemínky.

Of course the most important items are clocks and vintage watches. From the day of opening people ask for Omega, Tissot or Doxa. Of course lot of clock lovers ask for Breitling or Rolex, but we don’t focus on them. We would like to offer wide range of old timekeepers produced between 1890 and 1980. Trully, some of the watches are at least 100 years old and more. All of them has been serviced – cleaned and set for correct time keeping. We are changing watch bands and polishing cases and crystals. In future we will be able to change batteries in newer watches.

Comments

 • John 8. 8. 2019 Odpovědět

  I enjoy this shop because of all of your work on this. My mom really likes. Hepe we will see again..;)

 • shoemaker22 12. 8. 2019 Odpovědět

  I precisely needed to thank you very much once again for really nice watch. I hope we stay in touch.

 • Aman H. 18. 8. 2019 Odpovědět

  Wow, cool place. I must visit!

 • yeezy 20. 8. 2019 Odpovědět

  Do you have also some ladieswatches? I am thinkin about present for my wife. I like old art deco watches, very simple just with some black string. Thank you for your answer.

 • bharatjayn 26. 8. 2019 Odpovědět

  Meet Patrik Parizek!

  The owner of a shop that has antique clocks dating back to 1820! You can buy and gift if you like. Else a drop by is a must! Swipe across to see a glimpse! If you are in prague then this shop is a must visit! #antiqueclock #antiqueshop #travelblogger #travel #thingstodo #prague #praguetrip #whattodo #eurotrip #uncommonplaces #meettheman #history #historical #watchlover #watchlovers #tripadvisor #repost #repostapp #hoponhopoff #explore #explorer #thebaldranger

 • nice Omega gift 30. 8. 2019 Odpovědět

  I was looking quite long time about nice Omegas..and I found them in Prague :-D. Together with small rounded paper with certification by czech watchmaker. Museumpiece :-). Next time If i will try to find where to buy vintage watch I will go same place

 • 红苹果 1. 9. 2019 Odpovědět

  我找了很久才买旧表。 终于我进了 CLOCK GALLERY 开心!:-)

 • Simona R. 15. 9. 2020 Odpovědět

  Byla jsem se podívat. Mohu doporučit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *