Krakonošův kraj – betlémářů ráj

Metelka Crib Jilemnice

Již mnoho let nás udivuje šikovnost a tvořivost krkonošských betlémářů. Výstava přiblíží veřejnosti různé typy betlémových scén obohacené o některé kuriózní. Výběr je doplněn panely přibližujícími typické krkonošské zvyky, průběhem oslav Vánoc v různých společenských vrstvách a něco málo i z tradiční kuchyně.

» BEROUN, 23. 11. 2016 – 8. 1. 2017

Vánoce, nejoblíbenější svátky dneška, se skládají z různě starých prvků, každá doba jim dala svůj osobitý kolorit. Svými kořeny směřují k předkřesťanským svátkům zimního slunovratu. V Evropě i v těch světadílech, kam byla přenesena evropská kultura, patří k nejkrásnějším svátkům roku. České Vánoce jsou neoddělitelnou částí této tradice a přesto mají svoji osobitou podobu. Řadou dalších specifických zvyků se vyznačují i Vánoce v západních Krkonoších.

Betlémy zaujímaly ve vánočním krkonošském vesnickém interiéru nejdůležitější místo. Stavění jesliček se v našich krajích rozšířilo vlivem kostelních betlémů. Nejstarší lidové jesličky jsou z druhé poloviny 18. století, ale rozkvětu betlemářství dosáhlo až v průběhu 19. století. Tehdy se tvoří betlémářská centra v horských, hornických a průmyslových oblastech, která se od sebe lišila způsobem zhotovování betlémových figurek malbou nebo řezáním, způsobem sestavování betlémů i jejich celkovou koncepcí.

Výstava je realizována ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici a Krkonošským muzeem ve Vrchlabí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *