Malířské plenéry

Zátiší v Pietrzykówe

Mezinárodní malířský plenér – Baroko

7/2010 Brzeskie Centrum Kultury

Vernisáž plenérových obrazů v Polsku. Vlevo můj obraz „Dziura do nieba“. Zahájení na Plac Polonii Amerykanskej bylo doprovázeno barokní hudbou.

Účast na týdenním plenéru v polském Brzegu, kde jsme kromě malování tvořili také z keramiky. Výrobky pak byly inspirací pro Warsztaty Terapii Zajeciowej w Brzegu (chráněná dílna).

Berounské plenéry

9/2010 Městská galerie Beroun

Kolektivní výstava berounských výtvarníků, uspořádaná u příležitosti Hrnčířských trhů a návštěvy představitelů z partnerských měst.

Fotografie

Cyprus Paradise

8-9/2009 Protaras, Cyprus

Tvorba v kyperské přírodě

Výtvarný plenér uspořádaný v rámci odreagování se od  šílené práce v jednom kyperském hotelu, kde jsem byl mimojiné kuchařem .

Z Berounska

7-8/2009 Městská galerie Beroun

Výsledkem letošní práce výtvarníků z družebních měst je výstava „Z Berounska – Berounský plenér 2009“ v Holandském domě v Berouně. Výstavu otevřel v sobotu 18. července místostarosta Ing.Tomáš Havel a ředitelka Městské galerie Beroun PhDr.Jana Forejtová za účasti vystavujících výtvarníků a hostů z polského Brzegu, německého Goslaru a holandského Rijswijku. Z berounských umělců vystavují Květa Makovská, Jiří Kreissl, Patrik Pařízek, Karel Souček a Viktor Žabinský. Druhou částí vernisáže – v zahradě býv.gymnázia (3.ZŠ) – bylo slavnostní odhalení sochařských děl, která vznikla ve spolupráci Eike Geertz z Německa, Ignazce Nowodworského z Polska a Jana Ryndy z ČR. Výstava v HD potrvá do 24.7., sochy u gymnázia zůstanou až do definitivního umístění. (Zdeněk Zůna, 20. 7. 09, Berounský region)

Pietrzyków – Jesień 2008

10-22. 10. 2008 Petrzyków, Polsko

Účast na mezinárodním plenéru v polské vesničce Pietrzyków.

Architektura Brzegu na przestrzeni wieków – Renesans

28. 6. – 7. 7. 2008 Brzeg

Od 28. června do 7. července se v Brzegu konal mezinárodní plenér s názvem „Renesanční architektonické motivy v Brzegu.“ Byl pokračováním festivalu kultur, který začal před dvěma lety. Organizátorem plenéru bylo Brzecké kulturní centrum, Galerie BCK. Jak jsme již měli možnost přesvědčit se, nejen akce malířů plenéru, ale i renesanční veletrh u  renesanční radnice se těší velké oblibě.

Plenéru se zúčastnilo 15 výtvarníků. Jako každý rok, zveme hosty z partnerských měst. V letošním roce jsme pozvali čtyři z ČR, z partnerského města Beroun. Byli to Viktor Žabinský, Jiří Kreissl, Patrik Pařízek a Květa Makovská. Naše země byla zastoupena Monikou Aleksandrowicz, Jerzy Andruszkem, Beatou Staszczyk, Joannou a Wojciechem Janczyk, Damianem Grabarczyk, Josefem Wierzbickim, Waldemarem Mroz, Dariou Mileckou, Magdalenou Ejsmond a Tomaszem Fronckiewiczem.

Součástí plenéru byla přátelská setkání umělců, společné snídaně a večeře, procházky v okolí města, povídání o historii města a vymýšlení námětů pro obrazy na poplenérovou výstavu. Organizátoři připravili exkurze s průvodci. Úvodem mluvil o historii Brzegu Dr. Andrew Peszko. Pokračovalo se v muzeu, kde byla skupina seznámena s osudem posledních Piastovců.

Česká delegace také podnikla zájezd do Wroclavi, kde navštívili Raclawické panorama, Národní muzeum, kostely a trh.

30. července získali autoři od organizátorů podkladové desky pro malování o velikosti 130 x 130 cm. To je čtvercový formát, což se pro renesanční námět dokonale hodí. Díla umělců jste mohli vidět v Galerii moderního umění Brzeskeho kulturního centra. Kolik umělců, tolik postojů a nápadů. Například renesanční zámek jako jeviště divadla v práci Josefa Wierzbickeho nebo současnost práce Květy Makowské či práce na základě matematické koncepce Moniky a Toma Aleksandrowicz Fronckiewicza. Veškeré práce se stali majetkem pořadatelů. Při vernisáži výstavy se starosta Brzegu Wojciech Huczyński rozhodl, že většina prací bude v jeho kanceláři na radnici.

Výstava bvla k vidění až do konce srpna v Městské galerii v Brzegu. Setkání vyústilo v pozvání polských umělců do Berouna v Čechách.

Všichni se těší na další setkání v Brzegu, jehož téma bude baroko. Pořadatel již oznámil, že formát obrazů by mohl být kruhový. Po této výstavě bude vydán katalog umělců, kteří se plenéru zúčastnili a jejich děl. (T. Fronckiewicz, volně přeloženo)

Plenér 2006

9/2006 Střední pedagogická škola v Berouně

Výstava prací studentů 4. lycea Pedagogické školy v Berouně byla k vidění v budově Obchodní akademie. Více o celé výstavě prozradil hlavní organizátor Patrik Pařízek. „Vystavili jsme zde všechny práce z výtvarného kurzu. Byli jsme týden v Hořicích na Šumavě, kde jsme měli za úkol vytvořit za den dvě výtvarné práce. Vzniklo tak mnoho děl, převážně kreseb tužkou nebo maleb temperami či akvarelem.
Napadlo mě uspořádat výstavu, protože mi přišlo škoda, že když jsme se s těmi pracemi trápili, přišli by jen do archivu.“ objasňuje Pařízek, jak nápad na uspořádání výstavy studentských děl vznikl.
Společně s několika spolužáky proto Pařízek vybral průřez pracemi tak, aby každý ze studentů měl na výstavě zastoupeny alespoň dvě díla. Do koncepce výstavy jsme zahrnuli i nové věci. Velký zájem návštěvníků vzbudila instalace Vykradená galerie, kde jsou na zdi tři prázdné rámy a před nimi lavička,“ popisuje Pařízek další zajímavosti na výstavě. Vernisáže se zůčastnilo i několik dalších berounských výtvarníků.

Patrik Pařízek výstavu svým proslovem zahájil. Výstava je prodejní a zájemcům o koupi některého z děl stačí jen požádat o ceník. „Chtěl bych poděkovat škole a našim dvěma profesorům Viktoru Žabinskému a Jaroslavu Janíkovi za pomoc,“ uzavírá Pařízek. Výstava trvala dva měsíce. (Berounský deník 16.9.2006)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *