e výstavě Hodiny ze Švarcvaldu, která začíná 19. ledna, mohou návštěvníci vidět přes 60 exponátů dřevěných kolečkových hodin zhotovených hodináři z regionu jižního Německa i Čech od poloviny 18. do konce 19. století. Sbírka Mgr. Miloše Klikara tak seznámí milovníky hodin se závěsnými a skříňovými hodinami, s hracími píšťalovými mechanismy, tanečními figurkami, skleněnými zvonky a ciferníky s lidovým dekorem.
V polovině 17. století se v jihozápadním Německu začaly vyrábět závěsné celodřevěné hodiny, které dodnes známe pod jménem „švarcvaldky.
První kusy byly skutečně celé ze dřeva, včetně hodinového soukolí a vahadla, navíc měly jen jednu ručičku. Z prostých začátků, kdy hodiny zhotovovali po práci řemeslníci z dřevařských oborů, se záhy vyvinula specializovaná výroba, která koncem 18. století nabízela tzv. „polodřeváky“ – hodiny s kolečky a řetězy z mosazi.
Typické byly pro hodiny ze Schwarzwaldu kromě bicích mechanismů také pohyblivé figurky. Tou nejznámější je nepochybně kukačka, která ozdobila hodiny už někdy kolem roku 1730.
Kolem roku 1780 se začaly vyrábět píšťalové hodiny s dřevěným hracím válcem, které uměly hrát různé melodie. Jiné kousky bývaly často zdobeny figurkami tanečníků či muzikantů, objevovala se i pohyblivé postavičky řemeslníků.
Nejvzácnější ale byly různé astronomické hodiny a orloje, které na jednom ciferníku ukazovaly několik údajů – hodinu, den, měsíc i rok, fáze měsíce či znamení zvířetníku.
pro více informací ke švarcvaldkám – zde.
Napsat komentář