Oslava narozenin architekta Jana Kotěry

Clock Gallery Mozarteum Jan Kotera

Mozarteum - Urbankuv dum v PrazePřijďte s námi 18. 12. od 10 do 19:00 oslavit narozeniny významného českého architekta Jana Kotěry (Clock Gallery, Jungmannova 748/30, Praha).

V průběhu programu si budete moci prohlédnout historický píšťalový flašinet nebo výběr vzácných kapesních hodinek.

Dům, ve kterém sídlí naše provozovna Clock Gallery je zde již od roku 1913 a jako takový byl mezi tehdejší pražskou zástavbou vskutku unikátní. Kotěra v průčelí budovy kombinuje tvarové moderní prvky, jež se stávají předstupňem pozdější české kubistické architektury. Geometrické kompozice uplatnil nejen na našich výkladcích, ale i na vstupním dveřích z leštěné mosazi. V prodejně si můžete prohlédnout i originální kubizující prodejní pult z původního vybavení prodejny hudebního vydavatele Mojmíra Urbánka.

Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923)

Narodil se 18. prosince 1871 v Brně jako mladší syn středoškolského profesora Antonína Kotěry a jeho ženy Marie, rozené Vogl (Němka). Při křtu u Sv. Tomáše dostal tři jména: Jan Karel Zdenko. Vychováván byl v německých školách nejprve v Dolních Zálezlech a v Ústí nad Labem a potom na státní průmyslové škole, Odborné škole stavitelské v Plzni.

Jan KotěraPo maturitě v roce 1890 přišel do Prahy, kde absolvoval praxi v projekční kanceláři inženýra Freyna a ocitl se v blízkosti barona Mladoty ze Solopysk. Oba objevili jeho talent a stali se mecenáši jeho dalšího studia na vídeňské Akademii výtvarných umění od roku 1894, kdy tam nastoupil nový profesor Otto Wagner. Ve Vídni se mladý Kotěra seznámil s Jože Plečnikem, Josefem Hoffmannem, Josefem Urbanem, ale i s Adolfem Loosem.Kotěra byl ovlivňován na jedné straně wagnerovským modernismem, na druhé straně italsky orientovaným klasicismem, který ve vídeňské akademii ještě dozníval.

Roku 1897 získal prestižní Římskou cenu spojenou se stipendijním pobytem v Palazzo Venezia v Římě. Tento pobyt spojený s cestami po celé Itálii, který Kotěra uskutečnil od února do června 1898, završil jeho učednická léta.Po návratu z Itálie nastoupil na speciální školu dekorativní architektury na pražské uměleckoprůmyslové škole (dnes na Náměstí Jana Palacha) na místo Friedricha Ohmanna. K jeho žákům tam patřil například Josef Gočár.V roce 1899 se oženil s Bertou Trázníkovou a zařídil si byt v Praze. Téhož roku začal pracovat na své první významné realizaci, kterou byla stavba Peterkova domu v Praze.Roku 1910 byl jmenován profesorem nově vytvořené speciální školy architektury na Akademii výtvarných umění v Praze, kde učil i Bohuslava Fuchse a Františka L. Gahuru.Jan Kotěra působil ve Spolku výtvarných umělců Mánes a jako redaktor časopisu Volné směry.

Organizoval množství výstav (Auguste Rodin, expozice českého umění na světové výstavě v Mnichově). V jeho atelieru postupně pracovali Otakar Novotný, Josef Gočár, Pavel Janák, Bohuslav Fuchs a Josef Štěpánek. Absolvoval několik cest do Paříže, Holandska, Belgie, Německa.Zemřel po delší nemoci 17. dubna 1923 v Praze. Je pohřben na Vinohradském hřbitově. (wikipedie – Jan Kotěra)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *